FiCom
Etusivulle  |  Palaute  |  Haku  |  Sivukartta  |  Käyttöehdot  |  In English
Ajankohtaista
Ficom lyhyesti
Yhteystiedot
Jäsenet
Jäsenpalvelut
Säännöt
Jäsenanomus
Lausunnot
Ohjeita ja oppaita
Tietoa toimialasta
Lausunnot > Lausunto

17.09.2008

FiComin lausunto selvityksestä työsuhdeolettaman ottamisesta tekijänoikeuslakiin

FiCom on saanut opetusministeriöltä (OPM) lausuttavakseen selvityksen työsuhdeolettaman ottamisesta tekijänoikeuslakiin (OPM työryhmämuistioita ja selvityksiä 2008:17). FiCom kiittää mahdollisuudesta lausua asiassa ja esittää kunnioittaen seuraavat kommentit:

FiComin viestit tiivistetysti

  • FiCom kannattaa työsuhdeolettaman ottamista tekijänoikeuslakiin. Se tulee ensisijaisesti toteuttaa laajentamalla tekijänoikeuslain 40 b §:n soveltamisalaa.
  • Työsuhdeolettamasäännöksellä tulee vahvistaa nykyisin voimassa oleva tilanne.
  • Olettamasäännökseen tulee sisältyä mahdollisuus siirtää nykyistä ehdotusta laajemmat oikeudet työnantajalle. Se pitää sisällään kaikki erilaiset oikeuksien muokkausta ja edelleen luovuttamista koskevat tilanteet.
  • Työnantajalla tulee säilyä olettamasäännöksen mukaan siirtyvät oikeudet myös työntekijän työsuhteen päättymisen jälkeen.
  • Olettamasäännökset mukaiset oikeudet tulee siirtyä työnantajalle korvauksetta.

Työsuhdeolettama tekijänoikeuslakiin

FiCom kannattaa työsuhdeolettaman ottamista tekijänoikeuslakiin. Oikeusneuvos Mikko Tulokkaan laatima ehdotus on selkiytys nykyiseen tilanteeseen; ehdotus ottaa hyvin huomioon sekä työntekijöiden että työnantajien edut.

FiComin mielestä ensisijainen keino toteuttaa työsuhdeolettama on laajentaa nykyinen tekijänoikeuslain tietokoneohjelmia ja tietokantoja koskeva 40 b §:ä kattamaan myös muut teoslajit, valokuvat ja esittävien taiteilijoiden suoritteet. Tämän olettamasäännöksen mukaan työnantajalle siirtyy kaikki taloudelliset oikeudet mutta ei moraalisia oikeuksia.

Mikäli lakiin ei katsota voitavan ottaa ko. 40 b §:n soveltamisalan laajennusta, näemme toissijaisena vaihtoehtona selvittäjän ehdotuksen 40 a §:n olettamasäännökseksi. Tämän ehdotuksen jatkovalmistelu edellyttää kuitenkin sekä pykälätekstin että sen perusteluiden olennaista täsmentämistä, jotta voidaan välttää olettamasäännösten soveltamisesta seuraavat tulkintaepäselvyydet.

Alan vakiintunut käytäntö

Kuten selvityksestä ilmenee, tietyillä toimialoilla löytyy jo tällä hetkellä vakiintunutta käytäntöä työntekijöiden kaikkien taloudellisten oikeuksien siirtymisestä työnantajalle ilman nimenomaisia sopimusmääräyksiä. Työsuhdetekijänoikeutta koskevalla lainsäädäntömuutoksella tulee vahvistaa tämä voimassa oleva tilanne, ei heikentää sen toimivuutta.

Työnantajan käyttöoikeuden laajuus

FiCom kannattaa säännösehdotuksen 1 momentin perusteluissa esille tuotua mahdollisuutta siirtää olettamasäännökseen kirjattua oikeutta laajemmat oikeudet työnantajalle. Tämä näkemys tulee kirjata hankkeen jatkovalmistelussa vähintäänkin hallituksen esityksen perusteluihin.

Näemme välttämättömänä, että työsuhdeolettamasääntely tulee kattamaan kaikki erilaiset oikeuksien muokkausta ja edelleen luovuttamista koskevat tilanteet. Nykyinen käytäntö, jossa työnantajalla ei ole oikeutta luovuttaa teosta edelleen tai muuttaa sitä ellei tästä ole erikseen sovittu, on jatkossa kestämätön. Käytäntö on omiaan johtamaan tilanteisiin, jossa kumpikaan työsuhteen osapuoli ei pysty hyödyntämään työsuhteessa luotua aineistoa. Työsuhteessa syntyvien teosten merkitys on kasvamassa, kun verkottuneessa liiketoimintaympäristössä samojen tuotteiden ja palveluiden valmistamiseen osallistuu erinäinen joukko tekijöitä ja näitä hyödykkeitä jaetaan useita eri jakelukanavia pitkin.

Työsuhteen päättyminen

FiCom pitää tärkeänä, että työnantajalle säilyy olettamasäännöksen mukaan sille annetut oikeudet myös työntekijän työsuhteen päättyessä. Työnantajan oikeus jatkaa työsuhteen aikana työtehtävien yhteydessä luotujen teosten hyödyntämistä työsuhteen päättymisen jälkeenkin tulee selkeästi kirjata säännöstasolle tai vähintään perustelutekstiin. Säännöstasolla tulee yksiselitteisesti todeta, että työntekijä ei voi itse käyttää tai määrätä aikaisemman aineiston käytöstä/luovutuksesta työsuhteen päättymisen jälkeen, sillä työn tulokset kuuluvat työnantajalle.

Tekijänoikeuden siirtoa koskeva korvaus ja sovittelu

FiCom lähtee siitä, että olettamasäännöksen mukaiset oikeudet siirtyvät korvauksetta. Tekijänoikeudella suojatun teoksen luominen on osa työntekijän työtehtävää, josta hänelle maksetaan vastike palkan ja muiden työsuhde-etujen muodossa. Yritys puolestaan kantaa taloudellisen riskin, joka liittyy työsuhteessa luotujen teosten markkinoille saattamiseen. Selvitykseen sisällytetty mahdollisuus oikeuksien siirroista maksettavien korvausten sovitteluun nähdään uhkana potentiaalisten tulkintaongelmien syntymiselle. Tätä ei pidetä toivottavana suuntana. Olettamasäännöksen lähtökohtana tulee olla, että sillä voidaan mahdollisimman kattavasti sopia pelisäännöt työ- ja virkasuhteessa luotavien tekijänoikeuksien siirtymisestä.

Työsuhdeolettaman jatkovalmistelu

Toivomme, että ehdotus jatkovalmistellaan hallituksen esityksen muotoon mahdollisimman nopealla aikataululla ja viedään eduskunnan käsiteltäväksi niin, että se saataisi voimaan vuoden 2009 alusta lukien.

Tietoliikenteen ja tietotekniikan keskusliitto, FiCom ry

Lisätietoja:

Riikka Tähtivuori
riikka.tahtivuori@ficom.fi

.

FiCom ry | Korkeavuorenkatu 30 A | 00130 Helsinki | Puh. (09) 681 2100 | Fax. (09) 6812 1017 |